xitlalychaconovsuph xitlalychaconovsuph
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

a box of cereal costs $3.90 for 15 ounces. A box of rice cereal costs $3.30 for 11 ounces. which box of cereal costs less per ounce?

Respuesta :

nateraiel
nateraiel nateraiel
  • 18-04-2018
15 divided by $3.90 is $3.85. 11 divided by $3.30 is $3.33. so the answer is the rice cereal :)
Answer Link

Otras preguntas

who was involved in the sugar act
Why is a food web a better representation of relationships within an ecosystem than a food chain? A. A food web shows that most organisms consume and are consum
Bonita evaluated 5/6 × 1 2/3 and got an answer of 7/3. How can you tell that her answer is wrong? A. The answer must be less than 5/6. B. The answer cannot be a
Although buying a Certificate of Deposit can earn your higher returns than a regular savings account, it can have the negative side effect of _________. a. Need
why fossil fuels can be said to contain stored solar energy?
A farmer sprays insecticide on his crops to kill unwanted insects. Most of the insects die, and the chemicals have the effect of damaging the DNA of the insects
Rename fraction 2/5 so you can add it to 11/25. Find the sum.
What is the most likely reason for new producers to appear in the market? A. Rising prices signal that the producers will make more profit. B. Rising prices si
which of the following nineteenth-century inventors is associated with menlo park in new jersey?
How did the Hanseatic League punish those who did not follow their strict trade rules?.