mariana77
mariana77 mariana77
  • 19-09-2019
  • Mathematics
contestada

Pages Pelut
3. Which is the better deal: 3 liters of soda for $1.89 or
10 liters of soda for $6.90

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-09-2019

Answer: 3 liters for 1.89.

Step-by-step explanation:

1.89/3 = 0.63 per liter

6.90/ 10 = 0.69 per liter

Answer Link
pdaniels2002 pdaniels2002
  • 19-09-2019

Answer:3 for $1.89 is the better deal

Step-by-step explanation:

$1.89÷3= $0.63 per liter

$6.90 ÷10= $0.69 per liter

Answer Link

Otras preguntas

What’s the surface area
During world war 2 thousands of living near the west coast were forced to move to isolated internment camps deep inside The United
The table below gives some characteristics of element Y. Characteristics of element : Values Mass number 1
Which of the following is a conjugate for 7 + iSquare root of 2?
mi amigo y yo (escribir) una carta
Lilly takes a train each day to work that averages 35 miles per hour. On her way home, her train ride follows the same path and averages 45 miles per hour. If t
What equals to 12 g into mg and 12 grams into ng? Same for the second question???
What is 230% as a decimal
(x + 4) mm What is the value of x according to this picture?
PLZZZ HELPP!!!!! Based on what you know about root words, what does –meter mean? To measure, To improve, To progress, To return