briannareyes27 briannareyes27
  • 19-04-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help please???

Can someone help please class=

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 19-04-2020

Answer:

Length: x + 5

Step-by-step explanation:

x² + 8x + 15 = length × width

x² + 8x + 15

x² + 5x + 3x + 15

x(x + 5) + 3(x + 5)

(x + 5)(x + 3)

Width: (x + 3)

Length: (x + 5)

Answer Link

Otras preguntas

why consumers would want GMO?
please help me solve it
The independent variable is usually associated
A grass fertilizer is sold in 5-pound bags. Stuart calculates that he needs enough fertilizer to cover 4,350 square feet. If each pound of fertilizer covers 362
Find the unit rate. $1.32 for 12 ounces The unit rate is $ 0.11:___ ounce​
If a bagel is 5 dollars a diesel how much bagels can u buy for 50dollars
Is this a strong reason?
Which headline provides the best example of the first amendment in action in US daily life? ( 1st amendment: Freedom of religion, assembly, petition, press, an
Find the area of the shape shown below.
Distinguish Points of View in a Story - Quiz - Level C Question 5 Read the highlighted text. What clue does it give about Ruthie's feelings?