myraklemccall
myraklemccall myraklemccall
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

dshew22
dshew22 dshew22
  • 17-11-2020

Answer:

11.60

Step-by-step explanation:

dozen =12

12 divided by 3 is 4. 2.90 times 4

11.60

Answer Link
ayaannowaz ayaannowaz
  • 17-11-2020

Answer:

$11.60

Step-by-step explanation:

2.90/3 = 0.97

0.97*12 = 11.60

Answer Link

Otras preguntas

The volume of a tool shed is 1080 ft3. The width of the shed is 10 ft. The length of the shed is 12 ft. What is the height of the tool shed
How to convert a decimal to fraction
Agape is a greek word that has the same meaning in spanish and english. true false
A 500-gram bag of granola costs $4, and a 2-kilogram bag of granola cost $15. What is the least expensive way to buy 2,000 grams of granola
Which of the following is NOT true about essential body fat? A. The human body would not function normally without essential body fat. B. Essential body fat ac
A rectangle is drawn on a coordinate grid. The equation for 1 side of the rectangle is 3x - 2y = 12. Which could be an equation for another side of the rectangl
The other thing please help asap what the answer
Who built pyramids and worked in metals? Aztecs Mayans Incas Santa Cruzians Toltecs
Can this diary teach us anything about slang used during WWII?
In Philip K. Dicks story “The Gun,” space explorers land on a planet that was once inhabited by humans. What does the following excerpt tell us about the people