msjillianwalter msjillianwalter
  • 16-08-2021
  • Mathematics
contestada

Jane bought 23 pounds of flour for $11 how many pounds of flour did she get pre dollar

Respuesta :

himikarashid1
himikarashid1 himikarashid1
  • 16-08-2021

Answer:

2.090 pounds

Step-by-step explanation:

11 dollars

23 pounds

dollars ÷ pounds = pounds per dollar

23 ÷ 11 = 2.090 pounds8

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-08-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

23 lbs / $11  = 2.09 lb/$

Answer Link

Otras preguntas

Eli was mixing blue paint and yellow paint in the ratio of 2:3 to make green paint.he wants to make 45 liters of green paint. He began to make a table to make h
FROM book S. E HINTON OUTSIDERS....
a ferryboat has an acceleration of 0.50 m/s. If the ferry travels 125m in 20 seconds while accelerating, what was its initial velocity
Pharmacy technicians A. according to FDA law may not advise on informatics. B. by law may not work as informaticists. C. according to HIP
the quotient when a number b is divided by nine, decreased by seven
Which act put a tax on all written or printed documents?
Pope leo x's jubilee indulgence was meant to raise funds to:
define heat, sound, light and potential energy. please can I get a short definition for each energy and I need the answer now please. by the way, the subject I
Infants are able to accomplish different types of __________ movements, including lifting their heads, propelling themselves forward, and crawling.
use a number line to explain why -15÷3=-5