hailscorbett
hailscorbett hailscorbett
  • 20-12-2021
  • Mathematics
contestada


A pair of pants costs $24.60 when it is on sale for 25% off. What was the
original cost of the pants? (still....no labels!)

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 20-12-2021

well, we know the pants are 25% off, that means the current sale price is only 75% of the original price, say the original price is "x" or 100%.  So we know that $24.60 is 75%, what is the 100%?

[tex]\begin{array}{ccll} amount&\%\\ \cline{1-2} 24.6&75\\ x&100 \end{array}\implies \cfrac{24.6}{x}=\cfrac{75}{100}\implies \cfrac{24.6}{x}=\cfrac{3}{4} \\\\\\ 98.4=3x \implies \cfrac{98.4}{3}=x\implies 32.8=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Michelle started doing a puzzle at 7:50 p.m. She finished the puzzle at 8:34 p.m. How long did Michelle work on the puzzle?
How should a worker transcribe the company's name
A triangular pyramid… Pls help me out
Geometry PLS NEED HELP
According to Newton's third law of motion _____. every action has an equal and opposite reaction all masses have a gravitational force the more mass an object h
The height of an object launched into the air can be modeled by the graph shown. Enter your answer as a number, like this: 42
How can exercise improve your respiratory system?.
A 12-pack of soda costs $6.30 what is the cost per can
Find the sum of the first 6 terms of the following series, to the nearest integer. 15 , 5 , 5/3
How was propaganda used in Nazi Germany